Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

عامل شکار دو قوچ وحشی در منطقه حفاظت شده کرایی دستگیر شد

۴ اسفند ۱۳۹۶
بدون نظر

۴ اسفند ۱۳۹۶

پایگاه خبری پاس کن ! محیط زیست و حیات وحش ایران (پاس کن !): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر انجام تخلف شکار توسط عشایر مستقر در منطقه حفاظت شده کرایی، نیروهای محیط زیست مسجد سلیمان موضوع را با مقام قضایی مطرح نمودند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مسجد سلیمان در این باره گفت: محیط بانان پس از اخد نیابت قضایی و حکم ورود به چادر وارد چادر یکی از عشایر شده و به تفتیش این مکان پرداختند.

بهروز نجاتی اظهار داشت: در بازرسی از این چادر یک قبضه اسلحه تک لول غیرمجاز و تعدادی فشنگ و در بازرسی از گوشی تلفن همراه متهم تصاویری از شکار غیرمجاز دو قوچ وحشی کشف و ضبط گردید.

در این رابطه یک متهم دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی گردید.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشى معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهم می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

۰
-۵۰