Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

عاملین به آتش کشیدن بلوط ها و زنده گیری سنجاب های ثلاث باباجانی دستگیر شدند

۱۵ بهمن ۱۳۹۶
بدون نظر

پایگاه خبری پاس کن ! محیط زیست و حیات وحش ایران (پاس کن !): چندی قبل تصاویر و گزارشاتی به داداره محیط زیست ثلاث باباجانی ارائه شد مبنی بر اینکه گروهی از متخلفین درختان بلوط چند صد ساله را سوراخ کرده و به آتش می کشند تا سنجاب ها از لانه خود در تنه خارج شده و سپس آنها را زنده گیری می کنند.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی در این باره گفت: نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به تحقیق در این رابطه و مشغول شده و در عرصه های جنگلی به گشت و کمین مشغول شدند.

…………………………………….تصویر متخلفین در حال به آتش کشیدن یک درخت بلوط

جهانگیر امیری اظهار داشت: پس از مدتی محیط بانان موفق شدند دو متخلف را در حین ارتکاب به جرم در منطقه شیخ صله و در حالیکه یک بلوط را به آتش کشیده و یک سنجاب را صید کرده بودند دستگیر کنند.

متخلفین به اداره محیط زیست منتقل شده و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

سنجاب زنده گیری شده به زیستگاه خود منتقل و در طبیعت رهاسازی شد.

متهمین روز سه شنبه ۹۶/۱۱/۱۰ مبلغ هشت میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیر مجاز یک سنجاب را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

سنجاب ها به دلیل مخفی نمودن بذر بلوط در زیر خاک نقش بسیار مهمی در رویش و حفظ جنگل های بلوط بر عهده دارند و همچنین به عنوان طعمه ضامن بقایای بسیاری از گوشتخواران از جمله روباه، شغال و پزندگان شکاری می باشند.

متخلفین پس از سوراخ کردن تنه درختان بلوط بوسیله تبر، نوزادان سنجاب از داخل لانه ها برداشته و همچنین با آتش زدن درختان بلوط کهنسال و ایجاد دود، سنجاب های بالغ را از لانه خود در داخل در درخت بیرون کشیده و با کیسه های مخصوصی به دام می اندازند.

آنها با این عمل علاوه بر زنده گیری سنجاب، آسیب های جبران ناپذیری به درختان بلوط وارد می کنند و گاه زنده گیری یک سنجاب موجب بانودی کامل یک درخت بلوط می گردد.

قاچاقچیان، سنجاب ایرانی را به استان های دیگر خصوصا استان تهران منتقل کرده و به نام های دیگر از جمله سنجاب خارجی و غیره به عنوان حیوان خانگی و با قیمت گزاف به فروش می رسانند.

صید غیرمجاز و فروش به عنوان حیوان خانگی موجب کاهش شدید جمعیت سنجاب در رویشگاه های بلوط شده و نسل این گونه ارزشمند را در خطر انقراض قرار داده است.

۰