Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

سگ های بدون صاحب تهدیدی جدی برای حیات وحش تهران

۱۸ اسفند ۱۳۹۶
بدون نظر

پایگاه خبری پاس کن ! محیط زیست و حیات وحش ایران (پاس کن !): روز شنبه ۹۶/۱۱/۲۸ سگ های بدون صاحب در پارک ملی سرخه حصار تهران یک میش وحشی را تعقیب کرده و به شدت زخمی نمودند.

این میش وحشی توسط نگهبان یکی از واحدهای نظامی مستقر در حاشیه منطقه از چنگ سگ ها رهایی یافت.

به دنبال تماس تلفنی نگهبان با اداره محیط زیست، محیط بانان پارک ملی سرخه حصار عازم محل مورد نظر شده و میش زخمی را تحویل گرفتند.

متاسفانه میش مجروم به دلیل جراحات وارده از بخصوص از ناحیه گردن پیش از رسیدن به کلینیک حیات وحش از بین رفت.

تصویر میش وحشی که در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۸ در پارک ملی سرخه حصار بر اثر حمله سگ های بدون صاحب از بین رفت

اما این تنها مورد از این دست نبوده است. از ابتدای سال جاری این چهارمین مورد از حمله سگ های بدون صاحب به حیات وحش پارک سرخه حصار تهران است که تا کنون منجر به مرگ دو قوچ و دو میش وحشی شده است.

بطور یقین موارد متعدد دیگری نیز از تلفات حیات وحش پارک های ملی خجیر و سرخه حصار بر اثر حمله سگ های بدون صاحب بوده که کسی متوجه آن نشده است.

تصویر قوچ وحشی که در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۸ در پارک ملی سرخه حصار بر اثر حمله سگ های بدون صاحب از بین رفت

حضور سگ های بدون صاحب در عرصه های طبیعی و مناطق حفاظت شده استان تهران بخصوص منطقه حفاظت شده جاجرود و پارک های ملی خجیر و سرخه حصار به معضلی جدی تبدیل شده و مشکلات متعددی را برای این مناطق بوجود آورده است.

حمله و آسیب رساندن به علفخواران و بره های آنها در فصل زاد و ولد، نا امن کردن زیستگاه ها و فراری دادن جانوران وحشی به خارج از مناطق امن، انتشار و انتقال بیماری به حیات وحش و رقابت با گوشتخواران از مهمترین مشکلاتی است که سگ های بدون صاحب برای تنوع زیستی این مناطق بوجود می آورند.

پارک ملی سرخه حصار آخرین و تنها زیستگاه آهو در استان تهران محسوب می شود که تنها حدود یکصد آهو در این منطقه زندگی می کنند.

این گونه های ارزشمند در حال حاضر نیز با تهدیدهای فراوانی از شکار غیرمجاز گرفته تا تخریب و تصرف زیستگاهشان مواجه هستند و از بین رفتن حتی یکی از آنها یا بره هایشان توسط سگ های بدون صاحب نیز خسارت بزرگی به جمعیت شکننده این گونه های ارزشمند محسوب میشود.

با توجه به اینکه متولی ساماندهی سگ های بدون صاحب در محدوده و حریم شهرها بر عهده شهرداری ها است، همچنین مدیریت مناطق چهارگانه و حفاظت از حیات وحش در کشور بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست می باشد، ضروری است اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با همکاری شهرداری تهران نسبت به جمع آوری سگ های بدون صاحب در محدوده پارک های ملی خجیر و سرخه و سرخه حصار و منطقه حفاطت شده جاجرود اقدام نمایند.

فیلم زیر مربوط به از بین رفتن یک قوچ وحشی در پارک ملی سرخه حصار توسط سگ های بدون صاحب در مردادماه سال جاری است:

.

۰
۰